Till senaste kommentaren
Kommentaren du söker har flyttats till en ny diskussion, eller är borttagen.

Påverkas bestämmelsen om reserverad upphandling av Kommissionens statsstödsbeslut?

Hej. Kommer 4 kap 18§ bestämmelser påverkas med anledning EU-kommissionens uttalande i
Ärende: Statligt stöd SA.38469 (2017/E) – Sverige Skyddad sysselsättning i Sverige 
https://www.serviceforetagen.se/branschfragor/stadforetag/svenska-staten-falls-av-eu-kommissionen

Kommentarer

  • Hej Lasse!

    Bestämmelsen om reserverad upphandling i 4 kap. 18 § LOU kommer i sig inte att påverkas av Kommissionens beslut.

    Möjligheten till reserverade upphandlingar har införts i svensk lag genom artikel 20.1 i LOU-direktivet. I grund och botten är det alltså Kommissionen själv som ligger bakom bestämmelsen.

    I en reserverad upphandling reserveras deltagandet i upphandlingen för bland annat skyddade verkstäder eller för leverantörer vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av personer med funktionsnedsättning eller med svårigheter att komma in på arbetsmarknaden. Samhall utgör endast ett exempel på en leverantör som kan uppfylla kriterierna i den aktuella bestämmelsen.

    Sammanfattningsvis kan därför Samhalls verksamhet komma att påverkas av beslutet, men bestämmelsen om reserverad upphandling i LOU påverkas inte av detta beslut vad jag kan se.

    Med vänliga hälsningar,
    Johan

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.