Till senaste kommentaren
Kommentaren du söker har flyttats till en ny diskussion, eller är borttagen.

Är en ekonomisk förening upphandlingspliktig?

Hej,
Jag sitter med i en användarförening för en programvara i form av ett kemikaliehanteringsverktyg, där verktyget tillhandahålls av ett företag som utvecklat och drifthåller verktyget.

Föreningen bedrivs i form av en ekonomisk förening och har som uppgift att förvalta den av föreningen uppbyggda databasen över kemikalier och deras egenskaper samt att finansiera förbättringar i den bakomliggande programvaran, som medlemmarna gemensamt har nytta av.

De flesta medlemmarna i föreningen utgörs av svenska myndigheter och landsting men även ett antal privata företag, och verksamheten finansieras genom medlemsavgifter från dessa.

Frågan har nyligen lyfts om föreningen kan anses utgöra att offentligt styrt organ och därmed måste genomföra upphandling enligt LOU?

Kommentarer

  • Hej Linus!

    Vissa offentligt styrda organ ska upphandla enligt LOU (se 1 kap. 22 § LOU). Föreningar som tillgodoser behov i det allmännas intresse och där staten, en kommun, ett landsting eller en annan upphandlande myndighet till största delen finansierar eller kontrollerar verksamheten kan anses vara offentliga organ. Vidare är en förutsättning för att föreningen ska anses utgöra ett offentligt styrt organ i denna mening att behovet föreningen tillgodoser inte är av industriell eller kommersiell karaktär (se 1 kap. 18 § LOU).

    I LOU-direktivet (2014/24/EU) anges i skäl 10 att ett organ som verkar på normala marknadsmässiga villkor, har ett vinstsyfte och bär de förluster som uppstår i samband med utövandet av sin verksamhet inte är att anses som ett offentligt organ. Detta eftersom de behov i det allmännas intresse som organet har inrättats för att tillgodose, eller har fått i uppdrag att tillgodose, kan anses ha industriell eller kommersiell karaktär.

    Det bör noteras att det inte nödvändigtvis krävs att en upphandlande myndighet äger mer än 50 procent i en förening för att organet ska betraktas som ett offentligt styrt organ i den mening som avses i 1 kap. 18 § LOU. Det är till exempel möjligt att stiftelse, trots att den inte formellt ägs av någon part, enligt sin stadga ska bestå av en styrelse där mer än halva antalet ledamöter är utsedda av en upphandlande myndighet (se 1 kap. 18 § 3 LOU, jämför bland annat Konkurrensverkets beslut dnr 456/2012). Exempelvis kan en samfällighet vara formellt fristående, men om den tillgodoser ett behov i det allmännas intresse och till största delen finansieras av en upphandlande myndighet kan den likväl vara att anse som ett offentligt styrt organ (jämför bland annat NJA 2003 s. 683).

    En bedömning huruvida ett visst organ är att anse som ett offentligt styrt organ kräver en mer ingående undersökning av den aktuella verksamheten. Samtliga omständigheter måste tas i beaktande och bedömningen om föreningen omfattas av upphandlingslagstiftningen eller inte görs av föreningen själv. Om en organisation är att anse som ett offentligt styrt organ behöver det inte heller innebära att organisationen ska anses vara det för alltid, eftersom förutsättningarna för organisationen kan ändras under tid som leder till att man inte längre uppfyller kriterierna för att vara ett offentligt styrt organ, eller vice versa. Din frågan huruvida er förening utgör ett offentligt organ eller inte är därför inte något jag kan ta ställning till inom ramen för Frågeportalen.

    Vänliga hälsningar
    Erika Upphandlingsjurist
  • Hej,

    Tack för svar. Det klarlägger förutsättningarna lite tydligare.

    Jag undrar dock vem man skulle kunna kontakta för att få ytterligare rådgivning avseende föreningens eventuella status som offentligt styrt organ.

    MVH
    Linus Jeppsson
    Linus Jeppsson
  • Hej igen!

    Till att börja med kan det vara lämpligt att ni själva, eftersom ni känner till er verksamhet bäst, bedömer om ni uppfyller de kriterier som stadgas i 1 kap. 18 § LOU. Skulle det under bedömningen uppstå oklarheter rekommenderas att ni kontaktar en konsult inom det upphandlingsjuridiska området för ytterligare rådgivning.

    Lycka till!

    Vänliga hälsningar
    Erika Upphandlingsjurist

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.