Till senaste kommentaren
Kommentaren du söker har flyttats till en ny diskussion, eller är borttagen.

Krav på registrerad verksamhet i EU/EES

I en upphandling som vi genomför funderar vi på lämpligheten att ställa krav på att
Företaget måste ha registrerad verksamhet i ett EU/EES-land.

Avsikten med LOU är ju fri rörlighet inom EU. Vi kan tänka oss att företag från till exempel USA eller Indien skulle vara intresserade. Men då en del i upplägget handlar om att vi ska kunna besöka varandra ser vi ett behov av att begränsa området.
Har hittat ett avsnitt i Propositionen som jag tolkar att kravet kan strida mot WTO-avtal och i så fall inte vara möjligt att ställa.

Är kravet möjligt att ställa enligt er tolkning?

Kommentarer

  • Hej,

    Det stämmer att ett av de primära syftena med upphandlingslagstiftningen är att möjliggöra fri rörlighet för varor och tjänsten inom EU. LOU särskiljer inte leverantörer som är etablerade i ett EU-medlemsland och tredje land. Genom WTO-avtalet GPA och andra internationella avtal har Sverige åtagit sig att öppna upp upphandlingar för konkurrens även för leverantörer utanför EU. Det framgår även av artikel 25 i LOU-direktivet att upphandlande myndigheter, i den mån de omfattas av angivna bestämmelser, inte ska ge leverantörer i de länder som anslutit sig till avtalen mindre gynnsam behandling än den som beviljas leverantörer i unionen.

    Med hänsyn till det ovanstående kan nämnas att principen om icke-diskriminering bland annat innebär att leverantörer inte får diskrimineras på grund av nationalitet, exempelvis medborgarskap, etablerings- eller verksamhetsland. Detta gäller även om den upphandlande myndigheten inte förväntar sig att få in anbud från utländska leverantörer.

    Ett obligatoriskt krav som innebär en geografisk begränsning behöver inte nödvändigtvis diskriminera leverantörer etablerade utanför EU/EES. Om det finns ett samband med det aktuella upphandlingsföremålet och ett klarlagt syfte med att uppställa ett krav på visst avstånd bör det göras en proportionalitetsbedömning utifrån samtliga omständigheter i det enskilda fallet, vilket vi tyvärr inte kan bistå med inom ramen för vår Frågeportal. Om ni är i behov av stöd eller råd i ett enskilt fall rekommenderar vi att ni kontaktar en jurist, antingen i den egna organisationen eller på den privata marknaden.

    För att läsa mer om geografiska krav, se inläggen Får man ställa krav som innebär en geografisk begränsning?, Kan man ställa krav på geografiskt avstånd till en avfallsanläggning? och Måste anbud tas in från hela EU?.

    Med vänliga hälsningar,
    Erika Upphandlingsjurist

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.